Bavlněné archy pro modrotisk 10ks


od 6 ks :
Katalogová cena bez DPH: 420 Kč
Katalogová cena s DPH: 508,20 Kč


Základní cena s DPH: 695,75 Kč

Akční sleva 10,00 %%

Vaše cena s DPH: 626,18 Kč

  • Katalogové číslo: J1110
  • Záruka (měsíců): 24
  • Skladem: 22 ks
  • Hmotnost: 0,3 kg

Archy A4 s bavlnou upravenou pro modrotisk (kyanotypii). Více info po rozkliknutí položky. Vhodné pro děti, amatéry i profíky!!!

Video: https://vimeo.com/155415214

Kyanotypie (nazývaná také modrotisk nebo železitý tisk) je historická fotografická technika, která využívá fotocitlivosti železných solí. Poskytuje výrazně modré obrazy. Vynalezl ji sir John Herschel v roce 1842.

Princip je jednoduchý. Bavlna je již napuštěná solemi, takže to jediné, co musíte udělat, je vyndat ji z obalu, rozprostřít na světlo, nejlépe sluneční, a bez meškání ji pokrýt věcmi, které chcete mít na obrázku zobrazeny. Cokoliv, co vrhá stín, lze použít. Listy, klíče, kostky ze stavebnice, různé šablony, vaše ruka, nebo přímo fólie potištěná černou barvou v tiskárně. Fantazii se meze nekladou. Tam, kde světlo nedopadne, zůstane bavlna bílá. Jinde se zbarví sytě modrou barvou. Ale pozor - ke zbarvení nedojde během osvitu, který trvá cca 3-10 minut, podle intenzity slunce nebo UV lampy, výjimečně až půl hodiny. Vždy je lepší osvítit příliš, nežli málo. Během osvitu se arch zbarví do bronzova. K modému zbarvení dojde až v následné lázni. Mějte tedy připravený kbelík s vodou, a látku aspoň 5 minut máchejte ve studené vodě. Vodu v průběhu párkrát vyměňte, dokud se nepřestane modrá uvolňovat. Pro urychlení chem. procesu můžete přidat pár kapek peroxidu vodíku. Potom bavlnu usušte. Pokud jste peroxid nepoužili, bude barva tmavnout ještě 24 hodin, než dostane svůj finální nejhlubší tón.

Tipy:

* Při vybalování a osvitu mějte vždy suché, umyté ruce. Mastnota z prstů může ovlivnit výsledek.

* Bavlnu můžete před osvitem bleskově přežehlit, ovšem jedině žehličkou bez páry.

* Při použití fosfátů nebo látek s vysokým pH během praní může dojít ke žloutnutí výrobku. Doporučujeme nepoužívat mýdlo.

* Pro výrobu negativu na fólii můžete použít prográmek od výrobce zde: www.JacquardCyanotype.com

Diskuze

Pro čtení diskuzí se musíte přihlásit.